See Turula on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "Turunen",
"3": "-la",
"alt1": "Turu-",
"id2": "toponym"
},
"expansion": "Turu- + -la",
"name": "suf"
}
],
"etymology_text": "Turu- + -la, from the same root as Turunen.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "12/kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Turula",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turulat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turula",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turulat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turulat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turuloitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Turulaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Turuloiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Turulatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "12/kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Turulani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turulani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turulani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turulani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turuloitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Turulaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Turuloikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Turulattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Turulasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turulasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turulasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turulasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turuloittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Turulaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Turuloiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Turulattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Turulamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turulamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turulamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turulamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turuloittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Turulaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Turuloiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Turulattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Turulanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turulanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turulanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turulanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turuloittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Turulaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Turuloiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Turulattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Turulansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turulansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turulansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turulansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turuloittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Turulaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turuloitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turulassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turuloissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turulastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turuloistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turulallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turuloillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turulaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turuloiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turulallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turuloillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turulanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turuloinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Turulaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Turuloikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Turuloiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Turulattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turulattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turuloittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turuloinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Turula",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Turula",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Turul",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-kulkija"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish kulkija-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish surnames",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -la (toponym)",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"id": "en-Turula-fi-name-hajgpkas",
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈturulɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈt̪urulɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-urulɑ"
}
],
"word": "Turula"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "Turunen",
"3": "-la",
"alt1": "Turu-",
"id2": "toponym"
},
"expansion": "Turu- + -la",
"name": "suf"
}
],
"etymology_text": "Turu- + -la, from the same root as Turunen.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "12/kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Turula",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turulat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turula",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turulat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turulat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turuloitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Turulaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Turuloiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Turulatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "12/kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Turulani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turulani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turulani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turulani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turuloitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Turulaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Turuloikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Turulattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Turulasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turulasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turulasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turulasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turuloittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Turulaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Turuloiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Turulattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Turulamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turulamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turulamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turulamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turuloittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Turulaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Turuloiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Turulattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Turulanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turulanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turulanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turulanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turuloittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Turulaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Turuloiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Turulattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Turulansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turulansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turulansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turulansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turuloittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Turulaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turuloitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turulassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turuloissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turulastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turuloistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turulallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turuloillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turulaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turuloiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turulallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turuloillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turulanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turuloinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turulakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Turulaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Turuloikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Turuloiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Turulattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turulattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turuloittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turuloineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turuloinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Turula",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Turula",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Turul",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-kulkija"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 3-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish kulkija-type nominals",
"Finnish lemmas",
"Finnish proper nouns",
"Finnish surnames",
"Finnish terms suffixed with -la (toponym)",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/urulɑ",
"Rhymes:Finnish/urulɑ/3 syllables"
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈturulɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈt̪urulɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-urulɑ"
}
],
"word": "Turula"
}
Download raw JSONL data for Turula meaning in All languages combined (20.5kB)
{
"called_from": "luaexec/683",
"msg": "LUA error in #invoke('debug', 'error', 'Invalid source given for fi-stats-surname') parent ('Template:error', {1: 'Invalid source given for fi-stats-surname'})",
"path": [
"Turula",
"Template:error",
"#invoke",
"#invoke"
],
"section": "Finnish",
"subsection": "proper noun",
"title": "Turula",
"trace": "[string \"Module:debug\"]:307: Invalid source given for fi-stats-surname"
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-13 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.